Gardinia
Thermo - hőszigetelő és sötétítő roló
narancssárga színben ablakra: 42.5 széles x 150 cm maximum,
de ettől lehet rövidebbre engedni.
Hőszigetelő és sötétítő roló
A Gardinia Thermo roló termékcsaládja alkalmas mind a napfény és a nem kívánt tekintetek kizárására (sötétítő és belátáskorlátozó) és a napfény okozta felmelegedés megakadályozására (hőszigetelő). Csavarok nélkül szerelhető!
A vászonnál sokkal könnyebben tisztítható, UV álló poliészter alapanyag nem fakul, sokáig megőrzi szépségét.
A praktikus gyöngyzsinóros kivitel nagyon egyszerűvé teszi a rolók kezelését - sőt, a kezelő oldala felszerelés közben határozható meg, nincs különbség a jobb és a bal oldali működtetés között.
Környezetkímélő fényzáró bevonattal, oldalhúzású gyöngylánc szerkezettel, kiváló fényvisszaverő képességgel rendelkezik az alumínium thermo bevonatnak köszönhetően. A rolótengely átmérője 18mm, könnyedén az ablakszárnyra ragasztható vagy csíptethető (állítható szélességű csíptethetős tartóval), de csavarozható is!
Thermo rolók - méretek, méretválasztás
A Thermo rolók terméknevében feltüntetett mérete a vászon szélességét jelenti. A teljes szerkezet mérete ennél 3 cm-rel nagyobb. Tehát pl. egy 42.5 cm-es roló esetén a vászon 42.5 cm, a szerkezet pedig 45.5 cm szélességű!
A nagy méretválaszték lehetővé teszi, hogy a legtöbb ablakra ajtóra felszerelhetőek legyenek rolóink. A méret kiválasztásánál arra kell ügyelni, hogy az ablakkilincset ne mérjük bele a fedett területbe, hogy a roló leengedésekor ne ütközzünk bele a nyílászárók zárószerkezetébe.
Thermo rolók méretre vágása
Amennyiben nem talál megfelelő méretű rolót és van egy kis kézügyessége, úgy a rolókat tetszőleges szélességűre lehet szabni!
Tekerjük le teljesen a vásznat, majd jelöljük fel rá a kívánt méretet.
Ollóval vágjuk le a vásznat, a vászontartó rudat pedig fémfűrésszel vágjuk le, 5 mm-el szélesebbre, mint a vásznat.
Az alsó fa vagy fém súlypálcát is vágjuk le a vászonnak megfelelő méretre.
Szereljük fel a méretre vágott rolót a nyílászáróra.
A hőszigetelő rolók szerelése
A nyíló ablakok esetén a rolót két pattinthatós füllel kell felakasztani a nyíló felső részére.
Fix, nem nyíló ablakok esetén az ablakkeretre a rolók akár ragasztással is felszerelhetőek. Minden esetben amikor a rolót ragasztással rögzítjük az ablakkeretre, fontos, hogy előtte a keretet feltétlen megtisztítsuk, zsírtalanítsuk. Fontos: A ragasztó anyag kötési ideje 24 óra, tehát a ragasztó tappancsok felhelyezése után, magát a rolót csak 24 óra elteltével szereljük a helyére!
Szereléskor választható a jobb vagy bal oldali működtetés, azaz a kezelő gyöngylánc pozíciója.
A thermo rolók használata
A Gardinia Thermo hőszigetelő rolókat több módon is használhatjuk:
Ablak elé a falra: érdemes legalább 5-10 cm-rel szélesebb és hosszabb rolót választani, mint a nyílás mérete a megfelelő sötételés érdekében. Ebben az esetben a tartóelemeket a falra, a nyílás fölé kell felcsavarozni.
Ablak elé a mennyezetre: a méretezés az előzőekkel megegyező, azonban itt értelemszerűen a tartóelemet a mennyezetre kell felcsavarozni.
Ablakkeretre: a rolók magára az ablakkeret nyíló részére is felszerelhetőek. A méret kiválasztásánál arra kell figyelni, hogy az esetleges nyitók, kilincsek elférjenek a roló mellett.
Hőszigetelő roló - tényleg hőszigetel?
A lakásba napfénnyel érkező infravörös sugarak bejutását természetesen leghatékonyabban a külső szerkezetek pl. a redőny vagy a spaletta oldják meg, hiszen ekkor a napsugárzást már a külső térben megállítjuk, az nem tud a lakásba bejutni.
A hőszigetelő roló azonban értelemszerűen már csak a lakás belső terében tud "dolgozni". A rolótextil külső oldala ezért egy speciális, alumínium alapanyagú hőtükrös felület, amely minimalizálja az infravörös sugarak bejutását. A napsütés éppen ezért csak az ablaküveg és a hőszigetelő roló közötti légrést fogja felmelegíteni. A levegő pedig jól hőszigetel, így a leengedett roló - főleg az oldalvezető sínek használatával - egy plusz hőszigetelő légkamrát alakít ki a szoba és az ablakfelület között. Nyilvánvalóan nincs olyan jó hatása mint egy plusz üvegrétegnek (pl. két rétegű üvegezés helyett három rétegű üvegezés), azonban a működési elve annak megfelelő.
Télen is hőszigetel, hozzájárulhat az alacsonyabb fűtési költségek eléréséhez! A téli hőszigetelés maximalizálása érdekében napos időben a rolót érdemes felhúzni, hogy minél több napfény jusson be a lakásba ezzel is melegítve azt. Amint azonban már nincs direkt napsütés, úgy érdemes azonnal leengedni, hogy a fentiekben bemutatott hőkamra kialakuljon, egy plusz szigetelő légréteget hozva létre az ablaküveg és a szoba levegője között, ezáltal csökkentve a nyílászárók körül kialakuló hőveszteséget.